loader image

ویلا دماوند

نفس کشیدن در طبیعتی بکر، سکوتی آرامش بخش، دماوند الهام بخش… تمام آن چیزی  است که برای رهایی از شلوغی شهر و گذران اوقات فراغت در محیطی مطلوب نیازمندید. پروژه ی ویلا دماوند واقع شده در منطقه ای تحت همین نام در تهران است که توانسته است به خوبی تلفیقی از معماری و طبیعت را به عرصه ی طهور برساند. این ویلا با مساحت ۴۰۰ مترمربع توسط  مهندسین مشاور علیزادگان طراحی شده است.

دماوند برای گذران اوقات فراغت یک حقیقت طراحی و ساخته گشته است. اولین نکته ای که در برخورد با این پروژه توجه را به خود جلب می نماید، فضای شگفت انگیز و بسیار زیبا سایت و محیط اطراف آن است.

این پروژه شامل یک ویلا در منطقه دماوند در تهران می باشد و روی فضایی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع بنا شده است. اولین نکته راجع به پروژه جذابیت و زیبای فضای اطراف آن می باشد. این منطقه توسط منظره زیبای کوه دماوند، دره ها، رودخانه ها، و مراتع وسیع احاطه شده است.

یکی از ویژگی های برجسته این پروژه، حضور دماوند کوه زیبا و متکبر در شمال شرقی با چشم انداز روستای پلور در دامنه آن است. با توجه به پیش زمینه مطرح شده، ایده اصلی این پروژه این بود که چگونه می توان از این ویلا استفاده کرد و به طور همزمان حضور و هماهنگی در طبیعت بی نظیر این منطقه را احساس می کند؟ یا، به شیوه ای ساده تر، چگونه می توان در داخل و خارج از ساختمان با یکدیگر ارتباط برقرار کرد؟
بدین منظور، تصویری از یک قاب شیشه ای و فضای باز گسترده و یک فضایی برای محاوره به همراه کوه دماوند و طبیعت اطراف آن، در ذهن تیم طراحی ایجاد شد. به این ترتیب، پنجره هایی طراحی شد که کوه دماند را مانند یک قاب به نمایش می گذاشت.

این پروژه در دو طبقه و یک زیر زمین با زیربنای طراحی شده است. طبقه همکف شامل پذیرایی ، تی وی روم و آشپزخانه و ناهارخوری و  اتاق مهمان است و طبقه اول شامل نشیمن خصوصی و اتاق خواب ها و یک مینی بار هست می باشد. بر روی طبقه اول یک فضای دنج گرد شیشه ای برای دید به اطراف طراحی شده که لذت استفاده از محیط زیبا را حتی در مواقع بارانی و برفی به ما بدهد. علاوه بر آن یک آلاچیق نیز برای ایام گرم تعبیه شده است. طبقه زیرزمین علاوه به اینکه انبار ساختمان و انبار وسابل باغبانی حیاط در نظر گرفته شده، فضایی برای استخر و سونا و ورزش در نظر گرفتیم به منظور رفاه بیشتر ساکنین در تعطیلات در این محیط زیبا.در پایان باید اشاره کرد که تلاش معماران برای ساخت یک ساختمان ارزشمند و پایدار بر روی این سطح فوق العاده است و ما امیدواریم که ساختمان این طبیعت زیبا و منحصر به فرد را مخدوش نکرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید